Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-03-2009
Od maja zeszłego roku przysługują następujące bezpłatne świadczenia stomatologiczne:
-
plomby światłoutwardzalne do uzupełnienia ubytków w zębach siecznych i kłach żuchwy oraz szczęki (tzw. jedynki, dwójki i trójki) dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż.
-
znieczulenie ogólne podczas leczenia stomatologicznego – mają do niego prawo niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym po przedstawieniu orzeczenia o niepełnosprawności.
Pacjent może skorzystać z usług dentysty w ramach kontraktu z NFZ nie tylko w gabinetach działających w publicznych jednostkach służby zdrowia, ale w każdym gabinecie, nawet prywatnym, który posiada aktualną umowę z Funduszem. Cennik usług i dopłat do refundowanych zabiegów stomatologicznych i wykaz świadczeń darmowych powinien znajdować się w każdym gabinecie w widocznym miejscu – to wymóg prawny!
Na wizytę w gabinecie prywatnym, lecz w ramach kontraktu, czeka się przeważnie od kilku dni do 3 tygodni.
Jedyne refundowane usługi protetyczne to wykonanie protezy osiadającej (a nie szkieletowej), które przysługuje raz na 5 lat.
Zasada działania pogotowia stomatologicznego nie uległa zmianie: tam pomogą jedynie w nagłych wypadkach: gwałtownym bólu zęba czy po urazie, który przytrafił się w obrębie aparatu żującego; pomoc zostanie udzielona, gdy trzeba wymienić opatrunek lub założyć czasowe wypełnienie kanałowe. Nie przeprowadza się tam leczenia zębów, nawet odpłatnie – to zadanie dla dentysty przyjmującego w gabinecie.
Źródło: „Żyjmy dłużej”, „Gazeta Lubuska”