Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-12-2022
Profilaktyka nowotworów w jamie ustnej jest nadzwyczaj istotna, gdyż sprzyja zachowaniu zdrowia, zmniejszeniu zachorowań na nowotwory złośliwe, a także poprawia wykrywalność nowotworów w ich wczesnej fazie rozwoju.
Działania profilaktyczne można zakwalifikować do dwóch grup:
-
pierwszej fazy – polegają na edukowaniu i w ten sposób zmniejszaniu wpływu czynników szkodliwych, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów;
-
drugiej fazy – polegają na wykrywaniu wczesnych objawów nowotworów, dzięki czemu można szybko wdrożyć leczenie, które poskutkuje trwałym zanikiem choroby bądź znacznie spowolni jej postęp.
W profilaktyce nowotworów jamy ustnej ważne są nie tylko działania prewencyjne podejmowane ze strony personelu medycznego, ale również – a właściwie przede wszystkim – aktywne działania pacjentów. Lekarze bowiem są zobowiązani do wykonywania regularnych i dokładnych badań jamy ustnej, natomiast to od każdego z nas zależy systematyczność zgłaszania się do stomatologa i unikanie czynników mogących doprowadzić do rozwoju nowotworu, takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.