Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-12-2022
Palenie wyrobów tytoniowych, zarówno tradycyjnych, jak i bezdymnych, a do tego duże spożycie alkoholu to dwa najpoważniejsze czynniki ryzyka rozwoju nowotworów jamy ustnej, w tym raka tego obszaru. Szacuje się, że rak wargi i jamy ustnej zajmuje obecnie 16. miejsce pod względem zachorowalności i śmiertelności na całym świecie.
W 2007 roku potwierdzono, że ryzyko raka jamy ustnej występuje rzadziej u byłych palaczy niż u palaczy obecnych. Odkryto także, że zmniejszenie tego ryzyka wzrasta wraz z wydłużaniem się czasu trwania niepalenia. Obecnie wiemy, że w ciągu 4 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej zmniejsza się aż o 35%, a w kolejnych latach zbliża się do wartości osiąganej u osób, które nigdy nie paliły bądź zaprzestały palenia 20 lub więcej lat temu. Wyniki badań wskazują również na to, że ryzyko wystąpienia potencjalnie złośliwych zaburzeń w obrębie jamy ustnej w postaci leukoplakii także zmniejsza się po zaprzestaniu palenia.
Warto więc rzucić palenie już teraz – zapewnia się dzięki temu większe bezpieczeństwo zdrowotne tkankom jamy ustnej, a przez to – całemu organizmowi.