Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-11-2022
Bakterie próchnicotwórcze wykorzystują różne typy cukrów, które wraz z pożywieniem trafiają do jamy ustnej. Drobnoustroje te metabolizują wszystkie mono- i dwucukry zawarte w pokarmach. Do najsilniej próchnicotwórczych zaliczone zostały: sacharoza, glukoza, maltoza, fruktoza, a także – w mniejszym stopniu – laktoza, czyli cukier mleczny.
Bodaj najbardziej niebezpieczna dla zębów jest sacharoza, ponieważ jest to cukier, który powszechnie występuje w diecie współczesnego człowieka. Znaleźć go można nie tylko w słodyczach, napojach, płatkach śniadaniowych, ale też w produktach mięsnych, rybnych – również konserwowanych, jak również w musztardach, keczupach, sosach makaronowych, sałatkach warzywnych, a nawet w suchych, sypkich przyprawach, w zupach typu instant czy herbatach w woreczkach do zaparzania. Ponadto sacharoza występuje również naturalnie w owocach.
Dla bezpieczeństwa zębów warto zatem po zjedzeniu jakiegokolwiek produktu spożywczego przepłukać jamę ustną czystą, niegazowaną wodą. Dzięki temu wypłucze się resztki żywności spomiędzy zębów, a dodatkowo przywróci właściwe pH w jamie ustnej.