Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-12-2021
Zespół pieczenia jamy ustnej (BMS) najczęściej dotyka kobiety powyżej 40. roku życia. Charakterystyczne są dla niego dolegliwości opisywane jako pieczenie bądź palenie błon śluzowych jamy ustnej przy jednoczesnym braku zmian patologicznych. Okazuje się, że u osób starszych, które noszą protezy, często notuje się dolegliwości charakterystyczne dla BMS. Trzeba jednak podkreślić, że nie każde pieczenie bądź palenie śluzówki jamy ustnej w przypadku noszenia uzupełnień protetycznych będzie zespołem BMS, ponieważ może się okazać, że dolegliwości, które się pojawiają, są wynikiem źle dopasowanych lub zużytych już protez.
Wyniki badań wskazują, że stosowaniu uzupełnień protetycznych ruchomych często towarzyszą parafunkcje. To z kolei może przekładać się na odczuwanie przykrych dolegliwości w obrębie jamy ustnej, które mogą być zbieżne z symptomami charakterystycznymi dla BMS. Naukowcy sugerują, że parafunkcje, które mogą być wynikiem zmian neuropatycznych, mogą – rzeczywiście – ostatecznie doprowadzić do rozwoju zespołu pieczenia jamy ustnej.
Ponieważ BMS jest przypadłością powodującą poważny dyskomfort, przy wystąpieniu charakterystycznych dla tego syndromu dolegliwości należy skontaktować się ze stomatologiem i ustalić rzeczywistą przyczynę odczuwanych nieprawidłowości. Bo może się okazać, że wystarczy jedynie naprawić protezę lub opracować nową, aby osoba starsza odczuła ulgę.