Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-11-2021
Ozon jest trójatomową odmianą tlenu. Jego cząsteczki są niestabilne i przy kontakcie ze składnikami, które budują komórki bądź tkanki ulega rozpadowi na cząsteczkę tlenu i aktywny chemicznie wolny rodnik tlenowy. To właśnie zjawisko wykorzystuje się do niszczenia drobnoustrojów patogennych – także powodujących zakażenia w stomatologii.
Z badań wynika, że silne utleniające właściwości ozonu są kluczem do zrozumienia jego zdolności do niszczenia bakterii i wirusów. Kiedy bowiem cząsteczka ozonu poprzez przyciąganie elektrostatyczne wchodzi w kontakt z bakterią, uwolniony zostaje aktywny tlen, który uszkadza ścianę komórkową bakterii. Następnie dochodzi do utlenienia fosfolipidów, z których zbudowana jest błona komórkowa, Prowadzi to do zmian biochemicznych w błonie oraz hamuje aktywność enzymów i białek biorących udział w transporcie przezbłonowym. Ponadto uszkodzony zostaje materiał genetyczny w postaci DNA bakteryjnego, który niczym nieosłonięty pływa swobodnie w cytoplazmie.
W przypadku wirusów ozon niszczy otoczkę tego czynnika zakaźnego zbudowaną z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a wolne rodniki ozonowe wynikają do wnętrza wirusa, doprowadzając do zahamowania aktywności znajdującego się tam materiału genetycznego. Z kolei u grzybów – patogenów jamy ustnej – ozon potrafi niszczyć ścianę komórkową, ponieważ brakuje w niej cholesterolu.