Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-10-2021
Radioterapia jest obok chirurgii standardową metodą leczenia chorych z nowotworem narządów głowy i szyi. Terapia ta polega na dostarczeniu wyznaczonej dawki promieni jonizujących w obszar zmieniony chorobowo. Radioterapia może być stosowana jako metoda samodzielna w leczeniu nowotworów głowy lub szyi, albo też może być wykorzystywana jako metoda towarzysząca chemioterapii bądź chirurgii – może być zastosowana przed zabiegiem chirurgicznym lub po nim. Może również być jedną z metod w leczeniu paliatywnym.
Dzięki nowoczesnej radioterapii można bardzo precyzyjnie celować wiązką promieniowania jonizującego w zmianę nowotworową i dzięki temu oszczędzać zdrowe tkanki. Niestety, nie da się całkowicie wyeliminować niekorzystnego wpływu napromieniania na zdrowie jamy ustnej. Z tego powodu jeszcze w trakcie trwania radioterapii lub po niej mogą pojawiać się powikłania – ostre bądź przewlekłe.
Do powikłań ostrych zalicza się: zapalenie śluzówki jamy ustnej, problemy z wydzielaniem i jakością śliny, podatność na infekcje, zaburzenia czucia smaku, ból w jamie ustnej. Do powikłań przewlekłych po radioterapii należą natomiast: zwłóknienia tkanek, dysfunkcje gruczołów ślinowych, suchość w jamie ustnej, osteoradionekroza, ból neuropatyczny, zwiększona podatność na próchnicę.
Pacjent leczony promieniowaniem jonizującym z nowotworem głowy lub szyi powinien pozostawać pod ścisłą opieką stomatologa, aby można było wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne lub lecznicze, minimalizujące wpływ radioterapii na zdrowe tkanki.