Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-09-2021
W stomatologii najczęściej wykorzystuje się cztery olejki eteryczne.
-
Olejek miętowy – pozyskiwany jest z liści mięty pieprzowej. Ponieważ pobudza on receptory zimna, dzięki temu wywołuje uczucie chłodu w miejscu, gdzie zostanie zastosowany. Płukanie jamy ustnej preparatami zawierającymi ten olejek jest szczególnie korzystne w przypadku dolegliwości bólowych. Olejek ten potrafi również zabijać bakterie, działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i regeneracyjne, a do tego znakomicie odświeża oddech.
-
Olejek eukaliptusowy – pozyskiwany jest z liści eukaliptusa. Jego najważniejszym składnikiem czynnym jest eukaliptol, dzięki któremu olejek działa przeciwzapalnie, antywirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie, a dodatkowo skutecznie odświeża oddech.
-
Olejek tymiankowy – pozyskiwany jest z ziela tymianku pospolitego. Zawiera wiele różnych składników czynnych, z których najważniejszy jest tymol o silnym działaniu dezynfekującym. Stosowany w płynach do płukania jamy ustnej wykazuje również działanie przeciwbólowe i łagodzi dolegliwości świądowe.
-
Olejek wintergrinowy uzyskuje się z rośliny golteria rozesłana. Ponieważ pozyskiwany jest w procesie destylacji, w jej trakcie dochodzi do uwolnienia naturalnego salicylanu metylu. Związek ten nadaje charakterystyczny zapach i smak olejkowi, a dodatkowo działa podobnie do kwasu acetylosalicylowego stosowanego w popularnych środkach przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Olejek wintergrinowy działa również leczniczo, antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo.