Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-07-2021
Szacuje się, że jamę ustną może kolonizować nawet około 1000 różnych gatunków/szczepów bakterii. Ogólną liczbę drobnoustrojów zasiedlających ten obszar ciała szacuje się na około 20 miliardów. Wiele z tych gatunków jest zdolnych do kolonizacji zarówno szkliwa i zębiny, jak i śluzówki jamy ustnej. Tworzą tam biofilmy, których skład jest bardzo zmienny.
U zdrowego gospodarza społeczność drobnoustrojów na ogół żyje w równowadze (homeostazie), a sama mikrobiota jamy ustnej pełni wiele korzystnych funkcji dla gospodarza. Może na przykład zapewniać odporność kolonizacyjną, czyli zapobiegać osiedlaniu się patogennych mikroorganizmów w jamie ustnej. Ponieważ jednak wiele czynników potrafi zakłócić tę kruchą równowagę, dość łatwo dochodzi do zaburzenia homeostazy mikrobiologicznej – pojawia się dysbioza. Ostatecznie prowadzi to do przeorganizowania gatunkowego mikrobioty jamy ustnej i rozwoju bakterii patogennych. W rezultacie pojawiają się choroby jamy ustnej, na przykład stany zapalne dziąseł czy próchnica.
Dwa najważniejsze elementy, które zakłócają równowagę mikrobiologiczną jamy ustnej, to niewłaściwa bądź zaniedbywana higiena tego obszaru, a także dieta bogata w węglowodany.