Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-07-2021
Pacjenci z astmą oskrzelową wymagają stałej profilaktyki oraz leczenia stomatologicznego – zaliczają się do grupy wysokiego ryzyka. U osób cierpiących na astmę oskrzelową obserwuje się zwiększoną podatność na choroby w obrębie jamy ustnej. Do najczęstszych schorzeń, jakie mogą dokuczać, zalicza się: próchnicę, suchość jamy ustnej, obecność nadżerek i owrzodzeń oraz zaawansowane starcie tkanek twardych zębów. Jest to wynik przewlekłego stosowania leków rozszerzających oskrzela.
Jednym z czynników wywołujących napady duszności jest stres. Pod jego wpływem wydzielana adrenalina powoduje obkurczenie się oskrzeli i w efekcie wystąpienie objawów choroby. Z racji tego, że sama wizyta w gabinecie stomatologicznym to duża dawka stresu, dobrze jest, jeśli pacjent siedzący na fotelu przyjmie najwygodniejszą dla siebie pozycję oraz pozostanie w stałym kontakcie z lekarzem.
Dentyści często osobom z astmą proponują znieczulenie, jednak jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu należy poinformować lekarza o ewentualnych alergiach, aby ten mógł wybrać odpowiedni środek.
Profilaktycznie zaleca się, aby pacjenci cierpiący na astmę oskrzelową, do codziennej pielęgnacji jamy ustnej stosowali pasty zawierające fluor, który zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.