Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-06-2021
Opieka nad pacjentem po udarze to wyzwanie dla wielodyscyplinarnego zespołu. Wśród specjalistów opiekujących się takim chorym powinni znaleźć się również lekarz dentysta i higienistka stomatologiczna.
W fazie ostrej udaru bardzo duże znaczenie ma właściwa higiena jamy ustnej, ponieważ jeśli u chorego konieczne okazały się intubacja i leczenie na oddziale intensywnej terapii, wówczas nieusuwana z zębów flora bakteryjna może doprowadzić do zakażenia tkanek i rozwoju respiratorowego zapalenia płuc. Ponadto rurka intubacyjna uniemożliwia zamknięcie jamy ustnej, a to powoduje wyschnięcie śluzówki jamy ustnej. W konsekwencji może dojść do rozwoju uszkodzeń tej delikatnej tkanki i powstania bolesnych owrzodzeń, które stanął się potencjalnymi wrotami zakażenia dla organizmu chorego.
Specjaliści zalecają, aby osobie po udarze mechanicznie oczyszczać jamę ustną, wykorzystując do tego dobrej klasy szczoteczkę i pastę do zębów z fluorem. Należy także stosować dwa-trzy razy dziennie płukanki bezalkoholowe, ale zawierające chlorheksydynę. Chory powinien być również odpowiednio nawadniany, a także powinien stosować środki nawilżające śluzówkę jamy ustnej – na przykład naturalny wywar z siemienia lnianego.