Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-05-2021
Dzięki rozwojowi nowoczesnych technik stomatologii i zwiększającej się świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z zaniedbania zdrowia jamy ustnej, coraz częściej zdarza się, że do późnych lat senior zachowuje naturalne uzębienie. Ponieważ jednak żyjemy dłużej, osoby starsze silniej narażone są na ryzyko demencji rozwijającej się wskutek starzenia się organizmu.
Badania potwierdzają, że seniorzy z demencją mają więcej problemów ze zdrowiem jamy ustnej niż ich rówieśnicy, u których nie stwierdzono zmian demencyjnych. U osób z demencją często notowano incydenty związane z krwawieniem z dziąseł, zapalenia przyzębia, odkładanie się płytki nazębnej, kandydozy i zmniejszony przepływ śliny. Ponadto zdecydowanie seniorzy dotknięci demencją wymagali pomocy przy pielęgnacji jamy ustnej.
W przypadku osób starszych z demencją edukacja w zakresie profilaktyki chorób jamy ustnej nie jest skutecznym narzędziem do uzyskania lepszego zdrowia obszaru oralnego. Naukowcy sugerują, aby działania edukacyjne i uświadamiające kierować do opiekunów formalnych i nieformalnych, a także poddawać regularnej profesjonalnej opiece stomatologicznej samych seniorów.