Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-04-2021
Na jednym z portali społecznościowych rekordy popularności bije filmik przedstawiający ściskanie zęba trzonowego pomiędzy elementami metalowej prasy. Mogłoby się wydawać, że niewielki trzonowiec powinien pęknąć, kiedy nacisk wyniósł ponad 150 kg. Nic takiego jednak się nie dzieje – ząb trwa w całości, bez problemu znosząc nacisk zdecydowanie większy, bo wynoszący ponad 250 kg. Pęka dopiero wtedy, kiedy prasa naciska nań ciężarem 285 kg. Nie do uwierzenia, aby tak niewielka struktura, jaką jest ząb, potrafiła wytrzymać tak duży nacisk. A jednak! To głównie zasługa twardego szkliwa – zmineralizowanej tkanki zęba. Nadmienić też trzeba, że w opisywanym eksperymencie ząb był całkowicie zdrowy, bez śladu próchnicy.
Podobnie super wytrzymałe na nacisk osiowy od góry jest jajko, choć pęka ono przy niższym przyłożonym ciężarze. Jak wynika z eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, największy nacisk, jaki wytrzymały trzy pionowo ustawione surowe jajka, przykryte plastikowym blatem w celu równomiernego rozłożenia ciężaru, jaki był do nich przykładany, wynosił aż 156 kg!
I znów – trudno uwierzyć, że tak krucha struktura, jaką jest jajko, potrafi wytrzymać tak wiele. To zasługa między innymi kształtu jajka i łukowato wygiętych ścianek – dzięki temu przyłożone siły rozkładają się równomiernie.
Pamiętajmy o niezwykłej wytrzymałości tych cudów natury, kiedy przy wielkanocnym stole będziemy rozbijać kruchą, bądź co bądź, skorupkę ugotowanego jajka.
Życzymy Państwu wielu miłych wrażeń w okresie Wielkanocy AD 2021 i spokoju oraz nadziei.
Zespół PortaluDentystycznego pl.