Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-01-2021
Martwy ząb to taki, w którym doszło do obumarcia miazgi. Jest on najczęstsze powikłanie po zaawansowanej próchnicy, urazach mechanicznych, czy leczeniu kanałowym. Niestety, martwy ząb z biegiem czasu zmienia swój kolor. Stacje się siny, przez co nie wygląda zbyt estetycznie.
Istnieje możliwość wybielenia takiego zęba, lecz zabieg ten różni się od tradycyjnego wybielania zębów zdrowych. W przypadku zęba martwego środek wybielający musi zostać umieszczony wewnątrz zęba.
Cały proces rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG. Następnie lekarz otwiera koronę i umieszcza w niej specjalny środek wybielający, a całość zostaje zabezpieczona opatrunkiem tymczasowym. Środek wybielający wymienia się co kilka dni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Na sam koniec dentysta zamyka komorę zęba przy pomocy typowego wypełnienia stomatologicznego.
Alternatywą dla wybielania zęba martwego jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Takie postępowanie zaleca się szczególnie w przypadku bardzo osłabionych martwych zębów.