Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-11-2020
Rumianek charakteryzuje się dużą zawartością składników bioaktywnych – w tym olejków eterycznych – o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Związki obecne w olejkach hamują wpływ toksyn wytwarzanych przez bakterie, a także łagodzą ból i uczucie swędzenia.
Stosowanie naparu z rumianku szczególnie polecane jest w przypadku owrzodzeń błon śluzowych, stanów zapalnych dziąseł, grzybicy jamy ustnej i leczenia różnego rodzaju nadżerek czy aft.
Oprócz tego rumianek znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji jamy ustnej niemowląt. Po każdym karmieniu dobrze jest przetrzeć buzię dziecka gazikiem nasączonym naparem z rumianku. W ten sposób hamujemy rozwój drobnoustrojów wywołujących próchnicę.
Ekstrakt z rumianku jest częstym składnikiem past do zębów – głównie ze względu na swoje antybakteryjne właściwości.
Dodatkowo, naparem z rumianku zastąpić można dostępne w handlu płyny do płukania ust. Ponieważ jest to środek naturalny, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest znikome. Należy jednak pamiętać, że rumianek może powodować u niektórych osób uczulenia.
Jeśli zależy nam dodatkowo na efekcie świeżego oddechu, dobrze jest po zakończeniu pielęgnacji rumiankiem przepłukać jamę ustną naparem z mięty pieprzowej.