Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-11-2020
Hiperdoncja objawia się nadmiarem zębów. Jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, występujące w 0,3-1,8% dzieci z uzębieniem mlecznym i 2-3,1% osób dorosłych z uzębieniem stałym. Częściej ujawnia się u kobiet niż u mężczyzn, a dodatkowe zęby przeważnie wyrastają sporadycznie.
Przypadłość ta nie ma jednolitego charakteru, dlatego wyróżnia się hiperdoncję rzeczywistą i rzekomą.
-
Hiperdoncja rzeczywista dotyczy osób z uzębieniem stałym. Zęby mogą wyglądać zwyczajnie, jednak zdarza się, że zbudowane są w sposób nieprawidłowy. Najczęściej dotyczy siekaczy – w hiperdoncji rzeczywistej ustawione są one ściśle obok siebie. Jeśli mają prawidłową budowę anatomiczną i nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, nie trzeba ich usuwać. Zdarza się – rzadziej – że nadprogramowe zęby wyrastają między przednimi zębami górnymi czy dolnymi. Spotyka się też przypadki, kiedy zęby dodatkowe wyrastają od strony policzków oraz języka.
-
Hiperdoncja rzekoma – to pozorny i przejściowy wzrost liczby zębów, spowodowany przez pojawianie się zębów stałych pomimo ciągłej obecności zębów mlecznych. W tym przypadku zęby mleczne nie wypadają, zaś zęby stałe rozwijają się pod nimi.