Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-11-2020
Kserostomia zwana jest inaczej suchością w ustach. Objawia się zmniejszoną produkcją śliny przez ślinianki. Jednak nie należy jej mylić z sytuacją, kiedy błona śluzowa jamy ustnej wysycha podczas upalnych dni bądź w wyniku zbyt małej podaży płynów – w takich sytuacjach pojawia się suchość przejściowa. W przypadku kserostomii uczucie suchości nie ustaje.
Jedną z najczęstszych przyczyn kserostomii jest zapalenie ślinianek wywołane przez bakterie – paciorkowce lub gronkowce. Powodem mogą być też niektóre wirusy. Oprócz tego, choroba może być wynikiem alergicznego nieżytu nosa czy zapalenia zatok. Warto tu wspomnieć, że suchość w jamie ustnej może się pojawić jako skutek przyjmowania niektórych leków, np. przeciwalergicznych. Badania dowiodły, że przyczyną zaburzenia w pracy ślinianek może być także silny stres; powodem mogą być również zaburzenia emocjonalne.
Długotrwała suchość w jamie ustnej wskazuje na niektóre choroby endokrynologiczne i metaboliczne np. cukrzycę. Dlatego pacjenci, którzy zauważyli u siebie nadmierną suchość w jamie ustnej, nie wynikającą z niedostatecznej podaży płynów, powinni zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badania glikemii.