Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-10-2020
Halitoza powszechnie zwana jest cuchnącym, nieświeżym oddechem. Nie ustępuje pomimo dokładnego szczotkowania, płukania czy nitkowania zębów. Nie pomagają również odświeżające pastylki do ssania i guma do żucia. Nieprzyjemny zapach z ust po krótkim czasie znów powraca.
Jedną z głównych przyczyn halitozy jest zła higiena w obrębie jamy ustnej. Nieregularne czyszczenie zębów sprzyja rozwojowi szkodliwej flory bakteryjnej. Oprócz tego powstawanie nieprzyjemnego zapachu mogą powodować próchnica czy kamień nazębny. Powodem mogą być również grzybice jamy ustnej wywołane przez drożdżaki. Są one często spowodowane obniżeniem odporności, zaburzeniami hormonalnymi czy przyjmowaniem leków.
Powodem halitozy może być także zapalenie: jamy ustnej, języka, migdałków czy zatok przynosowych.
Warto zaznaczyć, że halitoza swą przyczynę może mieć również poza obrębem jamy ustnej. Dzieje się tak w przypadku występowania refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zapalenia błony śluzowej żołądka. Nieprzyjemny zapach z ust powstaje wskutek przedostawania się do przełyku treści pokarmowej z żołądka wymieszanej z enzymami trawiennymi i kwasem solnym.