Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-09-2020
Podścielenie protezy umożliwia jej lepsze dopasowanie do podłoża protetycznego. W przypadku protez natychmiastowych korektę wykonuje się w okresie od 6 tygodni do 6 miesięcy od chwili wprowadzenia uzupełnienia do jamy ustnej pacjenta. Pozwala to uniknąć wystąpienia późniejszych powikłań ze strony śluzówki jamy ustnej i zgryzu.
Protetycy zalecają wykonanie tego typu liftingu ze względów czysto ekonomicznych, gdyż wykonanie nowej protezy jest znacznie bardziej kosztowne niż podścielenie dotychczas użytkowanej. Ponadto wykonanie nowej protezy wymaga wielu wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym, dlatego lepiej, aby osoby obarczone ciężkimi schorzeniami zdecydowały się na podścielenie, które nie wymaga częstych spotkań z protetykiem.
Wskazaniem do wykonania zabiegu może być również tzw. niewydolność biologiczna podłoża protetycznego. Objawia się ona cienką, zbitą, niepodatną błoną śluzową, która pokrywa zanikły wyrostek zębodołowy oraz podniebienie twarde. W tym przypadku pacjent nie może użytkować twardej protezy metalowej czy akrylowej.
Wykonanie podścielenia zaleca się w sytuacji, kiedy obecne są mniej lub bardziej rozległe zaniki wyrostka zębodołowego utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowe użytkowanie protezy.