Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-08-2020
-
Faza pierwsza – nie ma widocznych objawów, jednak w badaniu histopatologicznym można stwierdzić symptomy typowe dla zapalenia dziąseł; zwiększa się też liczba białych krwinek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji zapalnej oraz liczba limfocytów.
-
Faza druga – to inaczej faza wczesna. Rozpoczyna się po upływie 4-7 dni i przebiega już z widocznymi objawami, do których należą przekrwienie dziąseł i obrzęk. W badaniu histopatologicznym stwierdza się obecność licznych grup krwinek białych oraz limfocytów.
-
Faza trzecia – zwana też przewlekłym zapaleniem dziąseł. Objawia się zmianą zabarwienia dziąsła wskutek zastoju w krążeniu oraz utrudnionym odpływem krwi żylnej i w związku z tym niedotlenieniem tkanek. Typowym objawem dla tej fazy jest występowanie samoistnych krwawień. W badaniu histopatologicznym przeważają komórki plazmatyczne, czyli takie, które zdolne są do bezpośredniej produkcji przeciwciał.
-
Faza czwarta – tzw. faza zaawansowanej destrukcji tkanek. To etap zniszczenia wszystkich struktur przyzębia. Stan zapalny dziąsła przechodzi wówczas w stan zapalny przyzębia i obejmuje kości wyrostka zębodołowego, w efekcie czego dochodzi do powolnego niszczenia tkanki kostnej. W badaniu histopatologicznym przeważają komórki plazmatyczne oraz przeciwciała.