Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-08-2020
Ropowica to proces zapalny, występujący w postaci ostrego, ropnego zapalenia tkanki łącznej. Wywołana jest przez mieszaną florę bakteryjną bytującą w jamie ustnej, w skład której mogą wchodzić bakterie beztlenowe. Mają one zdolność do wytwarzania specyficznych enzymów, które rozpuszczają substancję międzykomórkową oraz włókna białkowe i prowadzą do martwicy zajętych tkanek.
Ropowica obejmuje kilka przestrzeni w obrębie jamy ustnej, twarzy i szyi. Jej przebieg kliniczny zależny jest od ogólnej odporności pacjenta oraz od złośliwości szczepu bakterii. Charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem łaknienia i bezsennością. Ponadto może wystąpić silny ból, zaostrzenie rysów twarzy, wymioty czy biegunka.
Skóra jamy ustnej jest napięta i zaczerwieniona, towarzyszy temu twarde, dobrze widoczne nacieczenie tkanek. W zależności od umiejscowienia procesu chorobowego obserwuje się szczękościsk oraz trudności w połykaniu i oddychaniu. W badanej krwi obserwuje się podwyższony poziom limfocytów, natomiast w moczu pojawia się białko.
Leczenie ropowicy wymaga natychmiastowego postępowania chirurgiczno-farmakologicznego w warunkach szpitalnych.