Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-06-2020
Wyniki niedawnych badań ujawniają, że osoby z astmą są prawie o jedną piątą bardziej narażone na choroby dziąseł. Trudności w oddychaniu spowodowane astmą mogą doprowadzić między innymi do suchości w jamie ustnej, co z kolei może skutkować gromadzeniem się płytki nazębnej i rozwojem chorób dziąseł wskutek wciskającego się pod delikatną tkankę zmineralizowanego osadu na szkliwie.
Specjaliści zalecają, aby osoby, które zmagają się z astmą, aktywnie dbały o zdrowie jamy ustnej, gdyż dzięki temu ryzyko osadzania się płytki nazębnej, jej mineralizacja i w efekcie rozwój chorób dziąseł, jest niższe.
Profilaktyka powinna polegać na unikaniu typowych wyzwalaczy ataków astmy, między innymi ekstremalnych warunków pogodowych, substancji drażniących unoszących się w powietrzu, alergenów. Warto wiedzieć, że objawy astmy mogą podlegać zaostrzeniu, kiedy w domu znajdują się szkodniki, np. karaluchy, rybiki. U astmatyków ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie śluzówki jamy ustnej, ponieważ sama choroba, jak i stosowanie inhalatorów mogą doprowadzić do kserostomii (suchości w jamie ustanej). Pamiętajmy, że ślina jest niezbędna do tego, aby zapewniać odpowiednie warunki do ochrony śluzówki jamy ustnej przed uszkodzeniami, a także do ochrony zębów przed atakiem bakterii próchnicy.
Będąc u dentysty, warto porozmawiać o astmie – specjalista pomoże wybrać najlepsze produkty do higieny jamy ustnej i udzieli rad, dzięki którym zmniejszy się narażenie śluzówki oraz szkliwa na czynniki, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie tych tkanek.