Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-05-2020
Wiele osób ma nawyki, które katastrofalnie wpływają na zdrowie zębów i miękkich tkanek jamy ustnej. Najgorsze, że najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, iż dana czynność może bardzo szkodzić tkankom. Oto kilka przykładów:
-
„Żucie” kostek lotu – bardzo szkodliwe dla zębów, ponieważ za każdym razem, kiedy gryzie się kostkę lodu, może dojść do pęknięcia szkliwa i powstania odprysków na zębie, które mogą powodować ból lub wymagać natychmiastowej interwencji stomatologa. Choć lód to zamrożona woda, to z miękkością wody nie ma nic wspólnego i nie jest gumą do żucia.
-
Otwieranie puszek lub paczek z zębami – zęby to nie narzędzia i nie służą do otwierania opakowań, butelek, kapsli... Używanie zębów do czegokolwiek innego niż do rozdrabniania jedzenia może skończyć się obrażeniami nie tylko zębów lub tkanek miękkich, ale może również doprowadzić do uszkodzenia szczęk. Obrażenia te mogą również doprowadzić do trwałych szkód w zdrowiu jamy ustnej.
-
Obgryzanie paznokci – wyjątkowo szkodliwe dla zębów, ponieważ może doprowadzić nawet do ich złamania. Ponadto regularne obgryzanie paznokci może doprowadzić do rozwoju wady zgryzu. Dzieje się tak, ponieważ te same zęby poddawane są dużym naciskom, co może skutkować przemieszczeniem zębów. W efekcie nawyk, który oszpeca dłonie, może doprowadzić również do trwałego oszpecenia uśmiechu.