Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-02-2020
W sytuacji, kiedy mamy zęby, ale powierzchnia szkliwa jest nieładna, zarysowana, z przebarwieniami, można odzyskać piękny uśmiech dzięki nałożeniu na powierzchnię zęba licówki.
Obecnie stomatolodzy dysponują dwoma głównymi rodzajami licówek dentystycznych:
-
porcelanowe – wykonane z ceramiki dentystycznej, bardzo trwałe, utrzymują się na zębach w niezmiennym stanie od 10 do 15 lat; są bardzo efektowne, eleganckie i wytrzymałe; ich wada to wysoka cena;
-
kompozytowe – licówki bardzo estetyczne, które można perfekcyjnie dopasować do barwy i odcienia szkliwa w zębach konkretnej osoby; są mniej trwałe niż licówki porcelanowe – ich wymiana bądź odświeżenie powinny mieć miejsce średnio co 2-3 lata; są wytrzymałe i estetyczne oraz tańsze niż licówki porcelanowe.
Zakładanie licówek przebiega etapami. Na pierwszej wizycie lekarz dentysta przeprowadza z pacjentem wywiad i sprawdza stan zębów oraz dziąseł. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent otrzymuje propozycję odnośnie koloru, kształtu i wielkości oraz rodzaju licówek. Po dokonaniu wyboru wykonywany jest wycisk, a także komputerowa symulacja wyglądu nowego pięknego uśmiechu. Na bazie wycisku w pracowni technika dentystycznego wykonywane są licówki, które podczas kolejnej wizyty stomatolog mocuje na zębach pacjenta po uprzednim lekkim zeszlifowaniu szkliwa.