Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-02-2020
Bakterie Helicobacter pylori to patogenny dla człowieka szczep, który skutecznie potrafi zmieniać fizjologię ustroju i na tyle osłabić odpowiedź odpornościową, że bez problemu będzie utrzymywać się przez długi czas w organizmie gospodarza.
Bakterie tego gatunku uznawane są za główną przyczynę infekcji żołądka prowadzących do rozwoju wrzodów i – w konsekwencji – do powstania raka żołądka. Okazuje się jednak, że Helicobacter bytuje również w jamie ustnej. Utrzymuje się w płytce nazębnej, w ślinie i notowany jest u osób zmagających się z zapaleniem przyzębia, nawracającymi aftami, zapaleniem jamy ustnej, rakiem jamy ustnej, zespołem pieczenia jamy ustnej, a także nieświeżym oddechem, czyli halitozą.
Ponieważ bakterie te mają bardzo duży potencjał rakotwórczy i wrzodotwórczy, zaleca się aby zwalczać je antybiotykami. Natomiast nieprzyjemny zapach z ust, spowodowany bytnością tej bakterii w jamie ustnej, należy likwidować bądź łagodzić wykorzystując dostępne do tego na rynku gotowe płukanki antyseptyczne i samodzielnie przygotowane w domu napary ziołowe.