Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-02-2020
Bakterie w jamie ustnej kojarzą się nam z próchnicą i zakażeniem, które prowadzi do rozwoju stanów zapalnych w dziąsłach lub przyzębiu. Jednak drobnoustroje mogą być też bardzo ważnym elementem sprzyjającym zachowaniu równowagi zdrowotnej tego obszaru ciała.
Mowa tutaj o probiotykach, czyli żywych mikroorganizmach, które – podawane w odpowiednich ilościach – przynoszą gospodarzowi korzyści zdrowotne. Probiotykami mogą być różne typy drobnoustrojów, ale te, które przydają się człowiekowi do przywrócenia właściwej równowagi w organizmie, to głównie szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.
Probiotyki bakteryjne wykorzystuje się w celu odzyskania równowagi mikroflory jamy ustnej, kiedy zaczynają w tym obszarze dominować szczepy patogenne. Korzystne dla nas bakterie pomagają osiągnąć właściwą równowagę mikrobiologiczną dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym i immunomodulacyjnym. Ponadto bakterie probiotyczne konkurują również o miejsca przylegania i źródło pożywienia w jamie ustnej, tym samym ograniczając dostęp do nich szczepom patogennym.
W stomatologii probiotyki okazały się bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z chorobami przyzębia, halitozą, kandydozą, a ostatnio eksperymentuje się z nimi – z powodzeniem – w zapobieganiu próchnicy.
Ponieważ łatwo się je aplikuje, można je podawać w produktach spożywczych bądź w pastylkach do ssania, gumie do żucia czy w płynach do płukania jamy ustnej.