Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-02-2020
Menstruacja może być czasem, w którym kobieta jest bardziej podatna na stany zapalne jamy ustnej. W okresie miesiączki zmienia się powiem dotychczasowa równowaga hormonalna, co nie pozostaje bez wpływu na tkanki przyzębia i dziąseł. Najsilniejszy wpływ wykazuje w tym czasie progesteron, którego poziom rośnie. Skutek jest taki, że zwiększa się również przepływ krwi w dziąsłach, przez co stają się one bardziej tkliwe, opuchnięte i silniej mogą reagować na dotyk bądź kontakt z resztkami jedzenia albo płytką nazębną.
Warto pamiętać, że podczas menstruacji obniża się również krzepliwość krwi, czego skutkiem może być wzrost ryzyka krwotoków – także z powodu większej wrażliwości tkanek miękkich przyzębia i śluzówki jamy ustnej na zranienie.
W okresie miesiączki kobieta szczególnie powinna uważać na to, co je i w jaki sposób czyści zęby. Należy unikać ostrych przypraw, alkoholu, papierosów (najlepiej rzucić palenie całkowicie), a do szczotkowania wykorzystywać szczoteczki o miękkim włosiu.
Dobrze również zrezygnować w tym czasie z zabiegów stomatologicznych – szczególnie silnie inwazyjnych, jak np. osadzanie implantów, chirurgiczna korekta dziąseł czy kiertaż otwarty.