Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-01-2020
Anoreksja i bulimia to choroby o podłożu psychicznym, które negatywnie wpływają na cały organizm. Szczególnie niebezpieczne są dla zdrowia jamy ustnej, gdyż podczas częstych wymiotów dochodzi do erozji szkliwa pod wpływem kwasu żołądkowego. Jak wynika z badań, osoby chorujące na bulimię są 1,5-6-krotnie bardziej narażone na erozję tkanki zębowej.
Kwasy powodują, że szkliwo staje się coraz cieńsze, aż wreszcie prawie całkiem zanika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę, co powoduje ból. Zęby pozbawione ochrony mineralnej są natomiast znacznie bardziej podatne na działanie próchnicy.
Jak podkreślają lekarze stomatologii, długotrwała erozja szkliwa może być nieodwracalna, dlatego po refluksie lub wymiotach należy przepłukać jamę ustną wodą.
Dodatkowo osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania spożywają dużo słodkich pokarmów, które znacząco sprzyjają rozwojowi patogennych bakterii, mogących w szybkim tempie zniszczyć szkliwo próchnicą; lub – w przypadku anoreksji – chorzy cierpią na niedobór witamin i minerałów.
Ponieważ zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej z powodu bulimii lub anoreksji jest znaczne, każda osoba z tymi schorzeniami powinna znajdować się pod kompleksową opieką zarówno specjalisty medycznego oraz lekarza stomatologa, który na bieżąco usuwał kamień nazębny czy ubytki spowodowane erozją lub próchnicą.