Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-01-2020
Ponad połowa społeczeństwa zmaga się z halitozą — to inna nazwa nieświeżego oddechu. Problem ten może utrudnić nawiązywanie kontaktów, wywoływać zakłopotanie w towarzystwie oraz negatywnie wpływać na pewność siebie.
Najczęstszym powodem wystąpienia halitozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Prowadzi to do odkładania się znacznych ilości kamienia nazębnego oraz odkładania się w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmu, które są idealną pożywką dla bakterii. Co gorsza, poza problemem przykrego zapachu z ust, może wystąpić próchnica a nawet choroby nerek czy układu krążenia wywołane przez bakterie próchnicowe.
Dentyści zalecają odpowiednie szczotkowanie jamy ustnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nitkowanie zębów — aby dobrze usunąć nagromadzone resztki pokarmowe.
Halitoza może być również wynikiem chorób przewodu pokarmowego, cukrzycy bądź efektem ubocznym przyjmowania leków. Dodatkowo, źródłem problemu może być język. Bakterie, które się na nim znajdują, wydzielają wiele substancji o nieprzyjemnym zapachu, powstających podczas przemian metabolicznych, jakie zachodzą w komórkach drobnoustrojów. W tym przypadku dentyści zalecają, aby pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu — duża ilość śliny sprawia, że bakterie są wypłukiwanie na bieżąco i nie mają szans na namnażanie się.