Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-12-2019
My, ludzie, szczotkujemy zęby 2 lub 3 razy dziennie, aby pozbyć się odkładającej się płytki nazębnej, która powoduje dyskomfort oraz jest idealną pożywką dla bakterii próchnicowych. Tak jest u ludzi. W przypadku zwierząt domowych rzadko który właściciel myśli o prawidłowej higienie jamy ustnej swojego pupila. Z tego powodu ponad 80 proc. psów i kotów powyżej trzeciego roku życia ma próchnicę.
Problemowi temu można zapobiec, stosując odpowiednią profilaktykę. A to oznacza, że okresowo trzeba zaglądać do jamy ustnej zwierzęcia i sprawdzać, czy nie ma ono przebarwień na zębach albo dziąsłach. Jeśli tak, należy ten fakt zgłosić lekarzowi weterynarii, ponieważ mogą to być objawy choroby zębów.
Zaleca się także, aby unikać podawania kości wraz z pokarmem, ponieważ przyczyniają się one do łamania zębów.
Warto również okresowo wyczyścić zęby zwierzaka szczoteczką do zębów dla ludzi, bądź za pomocą specjalnie zaprojektowanej szczoteczki dentystycznej dla zwierząt – zabieg ten w znacznym stopniu ograniczy osadzanie się płytki nazębnej.
Dodatkowo lekarze weterynarii zalecają, aby podawać psom i kotom produkty przystosowane specjalnie do higieny jamy ustnej. Muszą być one bogate w cynk, witaminę C oraz substancje chemiczne hamujące rozwój bakterii w jamie ustnej zwierzaka.