Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-10-2019
Długotrwała oraz nieleczona próchnica może mieć niekorzystne skutki także dla funkcjonowania mózgu i powodować obniżenie wydajności pamięci, pogorszenie funkcji poznawczych, a w późniejszych etapach nawet udar. Zagrożenie jest poważne z uwagi na położenie jamy ustnej i mózgu w obrębie jednej części ciała – głowy i stosunkowo bliskie sąsiedztwo tych elementów strukturalnych.
Mózg nie jest jedynym narządem narażonym na powikłania związane z chorobami jamy ustnej. Badania dowodzą, że chore zęby oddziałują na cały organizm. Mogą pojawić się ogólnoustrojowe poważne problemy zdrowotne, również choroby serca i poważne infekcje.
Aby uniknąć wymienionych komplikacji zdrowotnych, trzeba pamiętać o profilaktyce, czyli o prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczotkowanie zębów – najlepiej 15-30 minut po każdym posiłku – znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienie niebezpiecznych schorzeń jamy ustnej, a także ogranicza wizyty u dentysty do spotkań w celu kontroli zdrowia jamy ustnej. Przy zaniedbanych zębach wizyty u stomatologa wiążą się bowiem z bolesnymi zabiegami.
Pacjent nie powinien bagatelizować problemów zdrowotnych w jamie ustnej i przekładać wizyty u stomatologa, ponieważ pierwsze stany związane z próchnicą często powodują tylko niewielki dyskomfort. Dopiero później pojawia się ból zęba – wtedy zmiany chorobowe są już potencjalnie niebezpieczne, a najczęściej jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe bądź ekstrakcja.