Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-10-2019
Wraz z wiekiem tkanki jamy ustnej oraz inne elementy układu stomatognatycznego starzeją się – analogicznie, jak pozostałe tkanki.
Naukowcy wciąż badają, co jest przyczyną procesu starzenia się. Obecnie popularna jest teoria telomerowa, w myśl której główną przyczyną starzenia się organizmu są telomery, czyli końcówki chromosomów. Ich rola polega na tym, że nie dopuszczają do skracania się nici DNA zawierającej informacje o budowie białek – podczas podziałów komórkowych skracają się same, a dzięki temu kodująca nić DNA pozostaje nienaruszona. Kiedy na skutek kolejnych podziałów komórkowych telomery zanikają, rozpoczyna się proces prowadzący do śmierci komórki. Jej miejsce zajmuje nowa, powstała z komórek macierzystych. Komórki te wytwarzają enzym – telomerazę. To enzym, który odbudowuje telomery. Z wiekiem aktywność telomerazy jednak maleje i skróceniu ulegają także telomery komórek macierzystych. Na starość są bardzo krótkie, co powoduje, że organizm nie może prawidłowo funkcjonować.
Kolejną przyczyną starzenia się jest stres oksydacyjny, czyli nadmierne wytwarzanie w organizmie wolnych rodników – cząstek z niesparowanym elektronem, które powstają w procesie utleniania. Cząsteczki te dążą do uzyskania równowagi poprzez pozyskanie elektronu. Elektron ten odbierają od innych molekuł. Cząsteczki te – pozbawione elektronu – znów dążą do sparowania elektronów i zabierają je od kolejnych. Jeśli proces ten zachodzi z dużą częstotliwością, pojawiają się uszkodzenia komórek. Przekłada się to na zmniejszenie elastyczności tkanek jamy ustnej. Może też być przyczyną zmian nowotworowych.