Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-11-2008
... należy jak najszybciej uzupełnić powstałą lukę. Należy zdecydować się na założenie protezy dentystycznej niezależnie od tego, czy braki spowodowało wypadanie zębów z powodu chorób przyzębia, czy usunięcie zęba było konieczne z powodu jego zaawansowanego zniszczenia.
Nieuzupełnienie braku po zębie skutkuje poważnymi konsekwencjami.
-
Brak jednego zęba – często lekceważony przez pacjentów; jeśli luka dotyczy odcinka bocznego uzębienia, powoduje niewielkie pogorszenie estetyki wyglądu. Nieuzupełnienie braku doprowadza do zaburzeń w układzie zębów i w kształcie zgryzu; zęby mogą ulegać rotacjom, szybszemu starciu; dziąsło się obniża; szyjki zębowe ulegają odsłonięciu. Często pojawia się efekt Gordona: ząb przeciwstawny do zęba usuniętego zaczyna się wysuwać w kierunku luki, ponieważ nie znajduje podparcia. Zęby sąsiadujące z brakiem ulegają stopniowemu przechyłowi, co skutkuje utratą punktów stycznych i wadliwym rozkładem sił działających podczas gryzienia pokarmów. Wymienione nieprawidłowości powodują utrudnienia lub opóźnienia w sprawnej rehabilitacji protetycznej.
-
Brak kilku zębów – powoduje szybszą deformację i destabilizację układu aparatu żującego. Braki skrzydłowe, czyli luki po kilku zębach w odcinkach bocznych, są przyczyną bólów i dysfunkcji mięśni narządu żującego i stawów skroniowo – żuchwowych. Bóle często dotyczą obszaru głowy, dlatego bardzo trudno jest zdiagnozować ich prawdziwą przyczynę.
-
Brak wszystkich zębów - tzw. bezzębie całkowite prowadzi do zaburzeń ogólnoustrojowych:
-
w pracy układu pokarmowego, do którego dociera niedokładnie rozdrobniony pokarm;
-
w artykulacji głosek i w prawidłowej wymowie – w procesie mowy zęby odgrywają równie ważną rolę jak język czy struny głosowe;
-
w pracy stawów i mięśni narządu żucia – pojawiają się zmiany zapalne i patologiczne deformacje;
-
w estetyce – zmiana wyglądu twarzy, zapadanie się policzków, opadanie kącików ust; kompleksy na tle bezzębności; nerwowość i stale wysoki poziom stresu – szczególnie w sytuacjach wymagających wyjścia z domu lub kontaktu z obcymi.
Źródło: „Po pierwsze człowiek”