Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-08-2019
Produkty spożywcze niekorzystnie wpływające na zęby to przede wszystkim: cytryny, mandarynki, grejpfruty, kiwi, pikle, sos pomidorowy oraz słodkie i gazowane napoje. Zawierają one bardzo dużą ilość kwasów mogących prowadzić do demineralizacji szkliwa, co powoduje nadwrażliwość zębów. Objawia się ona przeszywającym krótkotrwałym bólem, pojawiającym się, gdy spożywamy zimne, gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy oraz napoje. Symptomy te pojawiają się, gdy zostaje odsłonięta zębina, czyli tkanka zęba chroniona szkliwem w koronie lub cementem w szyjce i korzeniu zęba. W zębinie znajduje się bowiem mnóstwo kanalików wypełnionych płynem, który uczestniczy w procesie przesyłania sygnałów generowanych przez bodźce zewnętrzne do ośrodka nerwowego zęba, czyli miazgi.
Aby nie dopuścić do odsłonięcia zębiny, po spożyciu produktu zawierającego w swoim składzie dużo kwasów warto przepłukać usta wodą, a dopiero po około 30 minutach umyć zęby.
Według naukowców z Waszyngtońskiego Uniwersytetu problem nadwrażliwości jest częsty – dotyczy co ósmej osoby, w szczególności zaś ludzi młodych, kobiet, osób z cofniętymi dziąsłami.