Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-08-2019
Placebo to substancja lub działanie farmakologiczne obojętne. Nie posiada ono udowodnionego, fizjologicznego wpływu na stan zdrowia pacjenta i na schorzenie, któremu ma zaradzić. Pacjentowi podawane jest w postaci biologicznie nieaktywnej. Placebo to nie tylko leki. Może to być również zabieg chirurgiczny lub fizjoterapeutyczny, np. rzekoma stymulacja polem magnetycznym, prądem; to także elementy towarzyszące leczeniu. Aby placebo mogło zadziałać, pacjent musi pozostać nieświadomy, że jest poddawany takiemu leczeniu – ważny jest tu wpływ autosugestii.
Nocebo to z kolei niepożądane efekty działania, jakie może wywołać placebo, np. nudności czy bóle głowy. Objawy te wynikają z autosugestii. Nocebo może mieć też odwrotne skutki do placebo. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, kiedy objawy choroby, mimo podania placebo, nasilają się. U pacjenta dochodzi wtedy do tak zwanej negatywnej sugestii, która zwiększa podatność organizmu na rozwój schorzenia lub infekcje.
Badania pokazały, że efekt placebo doskonale sprawdza się w branży stomatologicznej. Pomaga ono znieść ból zęba i jest skuteczne jako substancja przeciwbólowa podczas wykonywania zabiegu dentystycznego. Ważne jest, aby substancję nieaktywną biologicznie podał lekarz dentysta – wtedy efekt placebo ulega nasileniu.