Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-07-2019
Część osób po 40. roku życia zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego. Niektórzy przedwcześnie rezygnują z tego przedsięwzięcia, ponieważ uważają, że na leczenie ortodontyczne jest już za późno. Niepotrzebnie.
Lekarze ortodonci dzięki nowoczesnym technologiom, mogą założyć aparat osobie w każdym wieku. Prawidłowe ustawienie zębów względem siebie powoduje, że pacjent lepiej doczyszcza zęby, co minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto poprzez dobry zgryz prawidłowo rozdrabniany jest pokarm i nie naraża się stawu skroniowo-żuchwowego na dysfunkcje.
Na rynku dostępne są różne aparaty. Przypominamy, że ze względu na sposób ich umocowania wyróżniamy aparaty stałe oraz ruchome. Stały zbudowany jest z pierścieni zacementowanych na zębach. Jego działanie oparte jest na ciągle działających siłach wymuszających przesunięcia zębów, niezależnie czy pacjent współpracuje, czy nie. Aparat ruchomy zbudowany jest z płyty akrylowej oraz elementów drucianych, który można swobodnie wyciągać z ust. Z tego powodu konieczna jest stała współpraca pacjenta, który musi pamiętać o tym, że aparat ruchomy powinien nosić zgodnie z zaleceniami ortodonty, aby wyleczyć wadę zgryzu.