Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 22-07-2019
Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu oznacza gorsze rokowania w sukcesie leczenia z wykorzystaniem implantów, przy czym częściej niepowodzenia te obserwowano w odniesieniu do wszczepów osadzonych w szczęce niż w żuchwie.
Palenie przyczynia się do częstszego występowania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, przewlekłego zapalenia błony śluzowej i szybszej resorpcji (zaniku) kości wokół implantu. Na podstawie długoletnich obserwacji naukowcy wykazali. że zaniki kości wokół implantu są wprost proporcjonalne do liczby wypalanych papierosów.
Za negatywny wpływ palenia papierosów na powodzenie w implantowaniu odpowiedzialne są liczne potencjalnie toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym. Najgroźniejsza z nich wydaje się nikotyna. Wpływa ona negatywnie na proces implantowania, gdyż:
-
upośledza różne fazy gojenia kości;
-
sprzyja osadzaniu płytki nazębnej;
-
przyczynia się do częstszego zapalenia dziąseł;
-
upośledza gojenie;
-
nasila zanik kości wyrostka zębodołowego.
Problemy te wynikają z właściwości nikotyny, gdyż powoduje ona obkurczenie ściany naczyń krwionośnych, co znacznie zmniejsza przepływ krwi w tkankach miękkich, powodując niedokrwienie, a przez to słabsze dotlenienie i odżywienie przyzębia.
Nasilenie negatywnego wpływu palenia na tkanki przyzębia obserwuje się, kiedy jednocześnie spożywany jest w nadmiarze lub zbyt często alkohol. Udowodniono, że już dawka większa niż 10 gramów na dobę zawsze powoduje przyspieszenie zaniku kości wokół implantu.