Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-07-2019
Karta EKUZ umożliwia przeprowadzenie leczenia w europejskich publicznych placówkach medycznych. Wystawiana jest standardowo na okres 3 lat. Ale uwaga: ponieważ każdy kraj ustala swoje własne zasady, trzeba zwrócić uwagę na to, co darmowe a co płatne w państwie, do którego wybieramy się na wakacje. Na przykład we Francji kasa chorych opłaci koszty leczenia szpitalnego w wysokości 80 proc., pacjent natomiast płaci szpitalowi pozostałe 20 proc. Z kolei w Hiszpanii obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne – co może być kosztownym wydatkiem, kiedy ząb zaboli i będzie konieczna interwencja dentysty.
Karta ubezpieczenia zdrowotnego wydawana przez NFZ nie gwarantuje również transportu sanitarnego, ratownictwa górskiego oraz transportu zwłok do kraju.
Ponieważ EKUZ nie chroni przed wszystkimi potencjalnymi wydatkami na zdrowie podczas pobytu za granicą, eksperci zalecają zaopatrzenie się – dodatkowo – w indywidualną polisę turystyczną. Podczas wyboru polisy bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia, zapoznanie się z katalogiem wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej i sprawdzenie, czy posiadane ubezpieczenie odpowiada charakterowi wyjazdu i miejsca, w które się wybieramy. To ważne, gdyż koszty leczenia w krajach ościennych mogą być bardzo wysokie. Przykładowo wezwanie karetki pogotowia ratunkowego to wydatek 40 zł w Egipcie, ale już nawet 2 tys. zł w Hiszpanii.
Należy jednak pamiętać, że im bardziej egzotyczny i daleki od Polski kierunek, tym wyższa będzie kwota polisy.