Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 09-07-2019
Struktury służące do poboru komórek macierzystych to nie tylko kości, czy tłuszcz ale również zęby. Najlepiej komórki macierzyste pozyskać z zębów mlecznych lub zdrowych zębów osoby dorosłej, które zostały usunięte.
Należy pamiętać, że wraz z wiekiem ilość komórek macierzystych w miazdze zębowej maleje, więc zaleca się ich jak najszybsze pobranie. Ponadto nie usuwa się zdrowych i potrzebnych zębów, zatem pole możliwości poboru tych totipotencjalnych komórek jest ograniczone.
Komórki macierzyste uzyskuje się z ósemek lub zębów, które zostaną usunięte przy leczeniu ortodontycznym. Zęby muszą być zdrowe, ale niewielka próchnica nie jest przeszkodą, jeśli nie dotarła do miazgi.
Same komórki nie są jeszcze zróżnicowane, czyli nie pełnią w danym momencie określonej funkcji. Jednak, kiedy zajdzie taka potrzeba, mogą rozwinąć się w wyspecjalizowane komórki danej tkanki.
Są one przyszłością nowoczesnej stomatologii. Prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania ich w leczeniu zęba, z którego wcześniej zostały pobrane. Powstają również prototypy materiałów do wypełnień zęba, które miałyby być stosowane podczas uszkodzeń w obrębie jego miazgi. Ma to zmniejszyć potrzebę przeprowadzenia inwazyjnych zabiegów stomatologicznych.