Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-07-2019
Historia szczoteczki elektrycznej sięga 1939 r. Wynalazł ją Szwajcar, dr Philippe-Guy Woog. Główną jego myślą była pomoc osobom z ograniczonymi funkcjami motorycznymi oraz pacjentom ortodontycznym. Szczoteczka elektryczna miała umożliwiać i ułatwiać im codzienne mycie zębów. Nowa szczoteczka została bardzo pozytywnie odebrana i wkrótce zaczęto ją produkować nie tylko w Szwajcarii, ale także we Francji dla firmy Broxo SA.
W Stanach Zjednoczonych szczoteczka elektryczna pokazała się dopiero w 1959 r., lecz bardzo
szybko zyskała popularność.
Rok 1961 okazał się przełomowym na rynku szczoteczek elektrycznych, ponieważ wprowadzono wówczas na rynek pierwszy model z bezprzewodową ładowarką. Pozwoliło to na korzystanie z urządzenia w innym miejscu niż była ładowana.
W 1987 r. nadeszła kolejna rewolucja: pojawił się pierwszy model z obrotową końcówką o nazwie Interplak.
Dzięki wciąż rosnącej popularności szczoteczek, w roku 1990 wprowadzono na rynek pierwszą szczoteczkę soniczną oraz ultradźwiękową. Ta druga potrafiła wykonać 192 milionów ruchów na godzinę. 2 lata później szczoteczki elektryczne zostały ulepszone o nowy transformator step-dow, który sprawia, że akcesoria do szczotkowania pracują przy niskim napięciu (12, 16 lub 24 V). Dzięki temu można ich używać w łazienkach, ponieważ nie korzystają już z prądu przemiennego.