Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-07-2019
Wax-up to inaczej symulacja przyszłego uzupełnienia protetycznego wykonana w wosku. Pierwszym etapem przygotowania wax-upu jest diagnoza problemu stomatologicznego oraz analiza estetyczna. Na podstawie zdjęć wykonuje się analizę wszystkich linii, proporcji, dobiera kształt zębów i wykonuje wirtualną symulację, np. z wykorzystaniem systemu DSD (Digital Smile Design). Dzięki wax-upowi osiąga się pożądany kształt zębów poprzez nakładanie wosku na zęby pacjenta w modelu (modelowanie). Dzięki zamknięciu przestrzeni między zębami na wax-upie symuluje się idealną równowagę między linią dziąseł i zębów.
Dopiero teraz lekarz wykonuje mock-up, czyli tymczasową nakładkę na zęby. Dzięki temu można zobaczyć jak faktycznie wyglądać będzie “nowy uśmiech”. Pacjent testuje nakładkę przez parę dni, a w międzyczasie regularnie spotyka się z lekarzem. Podczas wizyt zgłasza swoje uwagi na temat kształtu, estetyki czy komfortu użytkowania nowych zębów. Wtedy też dokonuje się ewentualnych korekt.
Jeżeli pacjent jest w pełni usatysfakcjonowany “nowym uśmiechem”, dentysta ściąga mock-up. Dokładnie tak samo pod względem kształtu i długości zębów będzie wyglądała ostateczna praca zrobiona z cyrkonu i porcelany.
Dzięki metodzie wykorzystującej wax-upy i mock-upy zarówno pacjent, dentysta, jak i technik dentystyczny mają dokładny obraz tego, jak będzie wyglądać uśmiech po metamorfozie.