Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zgrzytanie zębami a botoks
  • 01-07-2019
 

 

 

 

 

Bruksizm to coraz bardziej powszechna dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawia się niekontrolowanym zgrzytaniem zębami – głównie podczas snu, ponieważ najczęściej do zaciskania zębów dochodzi w nocy.

Skutkami bruksizmu mogą być: zmiany położenia zębów, ścieranie, kruszenie i łamanie się zębów. Pojawiają się również pęknięcia szkliwa, ubytki przyszyjkowe, bolesność i przewlekłe napięcie mięśniowe w stawie skroniowo-żuchwowym.

 

W leczeniu tego schorzenia można wykorzystać toksynę botulinową, powszechnie znaną jako botoks. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości botoksu do mięśni odpowiedzialnych za ruchy szczęki i kontrolujących żucie redukuje zaciskanie szczęk. Iniekcja jest zasadna głównie w odniesieniu do mięśnia żwacza, który przebiega od kości szczęki do kości żuchwy. Jego funkcją jest unoszenie żuchwy, żucie oraz zaciskanie zębów. Jednocześnie jest on zaliczany do grupy mięśni stresowych, czyli takich, które pod wpływem zdenerwowania czy dużych emocji ulegają napięciu.

Wstrzykiwanie botoksu do żwaczy znosi ich nadczynność i jest znacznie mniej inwazyjną metodą niż zabiegi chirurgiczne, które w określonych przypadkach bruksizmu bywają konieczne.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS