Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-07-2019
Bruksizm to coraz bardziej powszechna dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, dotykająca zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawia się niekontrolowanym zgrzytaniem zębami – głównie podczas snu, ponieważ najczęściej do zaciskania zębów dochodzi w nocy.
Skutkami bruksizmu mogą być: zmiany położenia zębów, ścieranie, kruszenie i łamanie się zębów. Pojawiają się również pęknięcia szkliwa, ubytki przyszyjkowe, bolesność i przewlekłe napięcie mięśniowe w stawie skroniowo-żuchwowym.
W leczeniu tego schorzenia można wykorzystać toksynę botulinową, powszechnie znaną jako botoks. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości botoksu do mięśni odpowiedzialnych za ruchy szczęki i kontrolujących żucie redukuje zaciskanie szczęk. Iniekcja jest zasadna głównie w odniesieniu do mięśnia żwacza, który przebiega od kości szczęki do kości żuchwy. Jego funkcją jest unoszenie żuchwy, żucie oraz zaciskanie zębów. Jednocześnie jest on zaliczany do grupy mięśni stresowych, czyli takich, które pod wpływem zdenerwowania czy dużych emocji ulegają napięciu.
Wstrzykiwanie botoksu do żwaczy znosi ich nadczynność i jest znacznie mniej inwazyjną metodą niż zabiegi chirurgiczne, które w określonych przypadkach bruksizmu bywają konieczne.