Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-06-2019
Jak wynika z badań, około 80 procent ludzi po 30. roku życia zmaga się ze stanami zapalnymi dziąseł lub zapaleniem przyzębia oraz paradontozą. Wszystkie wymienione schorzenia mają charakter zapalny, przez co obciążają cały organizm. W wyniku wielu powiązań tego obciążenia z utrzymaniem równowagi cukrowej, w organizmie dochodzi do zwiększenia odporności na przyjmowaną insulinę, a gospodarka cukrowa staje się trudniejsza do opanowania. W efekcie dochodzi do zaostrzenia zarówno cukrzycy, jak i stanów zapalnych dziąseł czy przyzębia.
Szacuje się, że ryzyko zachorowania na cukrzycę u osób, które borykają się z problemami dziąsłowymi, wzrasta nawet do 30 procent. Natomiast w przypadku, kiedy choroby te występują jednocześnie, ich obustronna kontrola staje się utrudniona oraz zwiększa się ryzyko powikłań cukrzycowych. Jeśli osoba obarczona jest tylko cukrzycą, również zwiększa się ryzyko rozwoju chorób dziąseł – o 1,5 razy.
Przypadłości te są ze sobą ściśle powiązane, dlatego też nie należy lekceważyć pierwszych objawów chorób dziąseł. Należą do nich między innymi: krwawienie podczas szczotkowania, optyczne wydłużenie się zębów, spuchnięte dziąsła czy zwiększenie się przestrzeni międzyzębowych.
Aby nie doszło do sytuacji, w której cukrzyca i choroby dziąseł czy przyzębia wpływają wzajemnie negatywnie na siebie, zaleca się, aby dwa razy do roku udać się do stomatologa na wizytę kontrolną, szczotkować zęby dwa razy dziennie i zwracać uwagę na dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych specjalnymi szczoteczkami.