Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-06-2019
Z nowego badania przeprowadzonego w Bostońskim Szpitalu Dziecięcym (USA) wynika, że prawie 60 proc. wizyt nastoletnich dzieci i młodych dorosłych u stomatologa zakończyło się wypisaniem recepty na opioidy zamiast na nieopioidowy lek przeciwbólowy. W badaniu, które objęło nastolatków w wieku 13-17 lat i młodych dorosłych w wieku 18-22 lat, którzy w latach 2005-2015 korzystali z wizyt u dentysty, więcej niż połowa spotkań spowodowanych nagłym zdarzeniem zakończyła się receptą na opioidy.
Badacze ze wspomnianej lecznicy oraz z Harvard Medical School uznali te dane za szokujące i podkreślają konieczność szybkiego opracowania wytycznych podobnych tym, które odnoszą się do dorosłych, a dotyczących przepisywania opioidów w młodszych populacjach pacjentów.
Nadużywanie opioidów jest bardzo poważnym problemem, gdyż nastolatki i młodzi dorośli są szczególnie podatni na uzależnienie od tych substancji. Z badań przeprowadzonych wcześniej wiadomo, że ryzyko uzależnienia wzrasta o ponad 30 proc. u osób, które w młodym wieku korzystały z leków opioidowych.