Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-06-2019
Pomimo różnych opinii na temat pomysłu dotyczącego przywrócenia opieki zdrowotnej nad uczniami oraz opieki stomatologicznej w szkole, 12 kwietnia bieżącego roku w Sejmie uchwalono ustawę wprowadzającą opiekę profilaktyczną, promocję zdrowia oraz opiekę stomatologiczną do placówek edukacyjnych. Jedynie sześciu posłów wstrzymało się od głosu, aż 385 głosowało za ustawą, a 17 było przeciw.
Na mocy ustawy wprowadzono przepisy, dzięki którym opieka zdrowotna nad uczniami będzie realizowana przez pielęgniarkę środowiskową nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną oraz lekarza dentystę i będzie sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców lub pełnoletnich uczniów.
Wprawdzie nowe przepisy określają w bardzo precyzyjny sposób, jak opieka ta ma być sprawowana, a przyjęte rozwiązania mają wprowadzać kompleksowość w działania podejmowane na rzecz zdrowia młodego pokolenia Polaków, to jednak nadal od decyzji rodziców będzie zależało, czy niepełnoletni uczeń będzie mógł skorzystać z opieki dentysty zapewnianej w ramach nowych regulacji prawnych. Czy rodzice zechcą skorzystać z przysługującego im prawa i wyrażać zgodę na wizyty dziecka u stomatologa, inwestując tym samym w zdrowie pociechy na długie lata, pokaże czas.