Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-04-2019
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przebiegał pod hasłem profilaktyki nowotworów jamy ustnej i walki z nadmiernym spożyciem cukru.
Rak jamy ustnej jest coraz częściej notowaną jednostką chorobową, dlatego jednym z elementów prewencyjnych są systematyczne kontrole u stomatologa umożliwiające wczesną diagnostykę i rozpoczęcie leczenia nowotworu w początkowym stadium rozwoju.
Walka z nadmiernym spożyciem cukru jest natomiast obecnie postrzegana jako drugi po szczotkowaniu filar profilaktyki chroniący zęby przed rozwojem próchnicy.
Uczestnicy debaty zorganizowanej w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu byli zgodni co do tego, że dieta pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych jest kluczem do zdrowych zębów dzieci i dorosłych.
Z nadmierną konsumpcją cukru trzeba walczyć, gdyż w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła ona ponad trzykrotnie.
Ograniczenie spożycia cukru dotyczy nie tylko pokarmów, ale również napojów, gdyż to szczególnie szkodliwy dla zdrowia zębów asortyment produktów spożywczych. Nadmiar cukru w diecie prowadzi również do szybkiego rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory i cukrzyca.
Eksperci uważają, że do uświadomienia społeczeństwu, jak ważna jest redukcja ilości cukru w pożywieniu, konieczna jest szeroko zakrojona kampania w tym temacie. Konieczne jest też rozpowszechnienie informacji, że szczotkowanie zębów to nie wszystko – myciu zębów powinna towarzyszyć profilaktyka w postaci diety ubogiej w węglowodany.