Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-04-2019
Piramida Żywieniowa opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia, czyli graficzny opis odpowiednich proporcji różnych niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych, co jakiś czas ulega uaktualnieniu i rozbudowie. Kilka lat temu do podstawy Piramidy Żywieniowej dodano poziom aktywności fizycznej, a w 2019 r. ukazała się nowa jej wersja.
Jednym z ważnych zaleceń jest picie wody – przynajmniej 1,5 litra dziennie. Woda należy do niezbędnych składników pokarmowych i musi być dostarczana regularnie i w odpowiednich ilościach do organizmu. Niedostatek wody prowadzi szybko do odwodnienia; odbija się to negatywnie na ilości i jakości śliny – podstawowego elementu utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Dobre nawodnienie organizmu to jeden z elementów profilaktyki przeciwpróchniczej, gdyż odpowiednio dużo śliny w jamie ustnej wspomaga oczyszczanie tego obszaru z resztek pokarmowych, a także utrudnia osadzanie biofilmu bakteryjnego na zębach. Dieta uboga w płyny to natomiast zwiększone ryzyko chorób zębów i nieprzyjemnego zapachu z ust.
Najlepiej wypijać niegazowaną wodę źródlaną lub słabo zmineralizowaną; źródłem wody są także płynne pokarmy, na przykład zupy, soki – szczególnie warzywne, mleko i napoje mleczne. Również kawa i herbata, ale te akurat napoje mogą przyczyniać się do zwiększonego osadzania nalotu i powstawania przebarwień zębów.