Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-04-2019
Odpowiednia technika szczotkowania zębów, systematyczność tego zabiegu i dokładność jego przeprowadzania oraz dwie wizyty u stomatologa rocznie to minimum, a jednocześnie jedyny skuteczny sposób na to, aby zapobiec próchnicy. Kiedy zmiany już się pojawią, do leczenia na wczesnym etapie choroby można wykorzystać laser stomatologiczny oraz nowości z zakresu stomatologii bionaśladowczej.
Dzięki zabiegowi ablacji laserowej, czyli odparowaniu chorej tkanki, można uniknąć borowania i zakładania plomby. Dentysta na wczesnym etapie zaleci także nałożenie preparatu z fluorem.
Stomatologia bionaśladowcza wykorzystuje uzupełnienia, które zabezpieczają ząb na dłużej, są szczelniejsze i na dodatek wzmacniają nadwątlone tkanki. Stosowane są włókna poliamidowe, które działają jak stalowe rusztowanie oraz żywice o działaniu antybakteryjnym. Dzięki temu ząb nie tylko jest dużej chroniony przed atakiem bakterii, ale poprawia się również jego biomechanika. Siły żucia są lepiej rozkładane, co pozytywnie wpływa na ochronę naturalnych tkanek zęba przed pęknięciem lub złamaniem. Ponieważ ryzyko odkształcania zębów podczas sił powstających przy żuciu jest mniejsze, próchnica wtórna nie pojawia się tak szybko. Jeśli tradycyjne wypełnienia utrzymują się 5-7 lat (w zależności od szczelności), to materiały wykorzystywane w stomatologii bionaśladowczej powinny utrzymywać się bez śladu próchnicy wtórnej w zębie dwu-trzykrotnie dłużej. Oczywiście pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej.