Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-02-2019
Zwykłe zdjęcie rtg lub zdjęcie cefalometryczne, które dotychczas były szeroko rozpowszechnione w diagnostyce obrazowej w stomatologii, ustępują miejsca tomografii CBCT. CBCT to skrót od angielskiej nazwy tej technologii – Cone Beam Computed Tomography. Technologia ta zwana jest także tomografią wolumetryczną albo stożkową, ponieważ wiązka promieni RTG emitowana przez urządzenie ma kształt stożka. Dzięki temu uzyskuje się nadzwyczaj dokładny obraz badanych tkanek. CBCT to narzędzie, poprzez które stomatolog może precyzyjnie diagnozować zmiany w tkankach jamy ustnej – także w ich początkowym stadium rozwoju – bądź na tyle małe, że na innych zdjęciach byłyby albo niewidoczne, albo niewyraźnie widoczne.
Badanie CBCT trwa krótko, zaledwie kilkadziesiąt sekund. W tym czasie pacjent może stać albo siedzieć, a wokół jego głowy obraca się moduł, który wykonuje bardzo dużą liczbę skanów w bardzo krótkim czasie. Po nałożeniu tych obrazów na siebie otrzymuje się trójwymiarową wizualizację diagnozowanego obszaru.
Badanie jest bezpieczne, gdyż pacjent otrzymuje minimalną dawkę promieniowania.
Tomografia CBCT wykorzystywana jest nie tylko w diagnostyce w stomatologii. Jest również narzędziem przydatnym w planowaniu zabiegów dentystycznych i protetycznych, np. związanych z osadzeniem implantu.