Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-01-2019
Ministerstwo zdrowia wystartowało z kampanią „Nie serwuj sobie choroby”, której celem jest skłonienie mieszkańców naszego kraju do refleksji i zmiany nawyków żywieniowych. Kampania jest pokłosiem bardzo niepokojących statystyk, które wskazują, że co trzeci dorosły i co piąte dziecko w Polsce mają nadwagę lub otyłość. Ponadto u młodego pokolenia, które nie jada regularnie w domach, notuje się większe spożycie żywności szkodliwej dla zdrowia: wysoko przetworzonej i bogatej w cukry i tłuszcze.
Jeśli dzięki akcji uda się wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych Polaków, odbije się to z całą pewnością pozytywnie także na zdrowiu jamy ustnej. Nadwaga i otyłość mogą bowiem doprowadzić do rozwoju wielu groźnych schorzeń ogólnoustojowych, takich jak na przykład cukrzyca, która może powodować z kolei choroby jamy ustnej.
Schorzenia jamy ustnej wywoływane przez nieodpowiednią dietę to główna przyczyna – zaraz po zaniedbaniach higienicznych – utraty zębów już w młodym wieku. Przypomnijmy, że nieprawidłowe nawyki żywieniowe dotyczą nie tylko zjadania żywności bogatej w cukier i wysoko przetworzonej, ale także picia dużej ilości napojów gazowanych, szczególnie słodzonych i kwaśnych. O ile cukier z diety przyczynia się do rozwoju próchnicy, to napoje gazowane są główną przyczyną erozji zębów – kolejnego po próchnicy największego zagrożenia dla pięknego uśmiechu.